Κόροιβος: Έχασε 86-71 στην Ρόδο παρά το καλό ξεκίνημα-Συνέντευξη τύπου

0
1686

Για δυόμισι δεκάλεπτα ο Κόροιβος έδειχνε ικανός να πετύχει σπουδαία νίκη στη Ρόδο, αλλά ο Κολοσσός κυριάρχησε στα τελευταία 15 λεπτά και επικράτησε 86-71.

Η ανάλυση του αγώνα:

«Φουριόζος» μπήκε στο παρκέ του Βενετόκλειου ο Κόροιβος, ξεκινώντας με ένα σερί 0-5, ύστερα από δίποντο του Κον και τρίποντο από τον Σκουλίδα. Ο Κολοσσός μείωσε στους 2 στο 3:04 (7-9), ωστόσο η ομάδα διατήρησε και διεύρυνε το προβάδισμά της στη συνέχεια, φτάνοντας στο 10-18 στα 3 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικά με τον Κόροιβο στο +11, χάρη και στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας των παικτών του Ντίνου Καλαμπάκου από τη γραμμή των 6,75.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου (11:38) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με 14 πόντους (18-32) παίζοντας πολύ καλά και στην άμυνα και στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι στο σημείο αυτό αντέδρασαν και με ένα σερί 9-0 μείωσαν σε 25-32 (13:49), αλλά ο Κόροιβος με δύο διαδοχικά εύστοχα τρίποντα από τον Μάρκους Πόσλεϊ απέκτησε διψήφια διαφορά στο σκορ (29-42 στο 16:39). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 5 αναπάντητους πόντους από την πλευρά της ομάδας της Ρόδου, που διαμόρφωσαν το 35-42.

Στα πρώτα 3,5 λεπτά της τρίτης περιόδου η ομάδα μας έμεινε χωρίς σκορ, γεγονός που επέτρεψε στον Κολοσσό να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (43-42 στο 23:24). Παρόλα αυτά, με εύστοχα τρίποντα από τους Κον και ΝτεΚόζι και σκορ από τον Χάινς, ο Κόροιβος έφτασε στο +10 στο 25:48 (45-55). Στα 4 τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό 20-0 κι όχι μόνο ανέτρεψαν τη διαφορά, αλλά έφτασαν να προηγούνται με 10 (65-55), σε ένα διάστημα που οι παίκτες μας απώλεσαν τη συγκέντρωση σε άμυνα κι επίθεση που τους χαρακτήριζε στα πρώτα 25 λεπτά.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να κατεβάζει τη διαφορά στους 8 πόντους στο 33:40 (71-63), αλλά να μην μπορεί να δώσει συνέχεια στην αντεπίθεσή της, αφού ο Κολοσσός πήρε και πάλι διψήφια διαφορά, που προϊόντος του χρόνου έφτασε ακόμη και στο +19 (86-67). Το τελικό σκορ ήταν 86-71, με τον Κόροιβο να γνωρίζει την ήττα στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League, αλλά να συνεχίζει να κρατά την τύχη του στα χέρια του, σε ό,τι αφορά την επίτευξη του στόχου της παραμονής στην κατηγορία για 5η διαδοχική χρονιά.

Δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 65-55, 86-71.

Κολοσσός H Hotels (Άρης Λυκογιάννης): Ουέαρ 25, Χάρις 7, Τζόουνς 12, Σχίζας 1, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 6, Μπρέι 19, Παπαδάκης 6, Τσαλμπούρης, Ράιτ 6.

Κόροιβος (Ντίνος Καλαμπάκος): ΝτεΚόζι 10, Κάρσον 12, Πόσλεϊ 10, Κον 11, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας 6, Σπυριδονίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 13.

Ντίνος Καλάμπάκος (προπονητής Κόροιβου): «Δεν έχω να πω πάρα πολλά πράγματα και θα μιλήσω για το παιχνίδι, γιατί όλα τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν. Ήμασταν πολύ καλοί και τυχεροί στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν τα παιδιά του Κολοσσού αποφασισμένοι, έτρεξαν, πίεσαν, έγιναν πιο σκληροί και το κακό με εμάς είναι ότι δεν μπορέσαμε να ανταπεξέλθουμε. Είχαμε μείνει στη χαρά του πρώτου ημιχρόνου. Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου γυρίσαμε το παιχνίδι, αλλά κλείνοντας το δεκάλεπτο ήταν καταστροφή. Εκεί, μας ξέφυγε το παιχνίδι και δεν μπορούσαμε να γίνουμε ανταγωνιστικοί για 40 λεπτά.

Έχουμε παράπονα από την ομάδα μας, σε θέματα συγκέντρωσης, όταν το ματς άλλαξε σε ρυθμό και κανόνες. Και θεωρώ ότι είναι άδικο για το καλό ξεκίνημα, να χάσουμε με 15 πόντους στο τέλος. Νομίζω ότι είναι άδικο για την προσπάθεια, αλλά έτσι είναι το παιχνίδι. Στράβωσε το κλίμα και η κατάσταση και το παράπονό μας είναι ότι δεν καταφέραμε να γυρίσουμε. Ξέραμε ότι ήρθαμε εδώ με λιγότερα παιδιά. Είχαμε μόνο δύο ψηλούς. Προσπαθήσαμε να τους προστατέψουμε και να μην πάθουμε το ίδιο με το Ρέθυμνο, αλλά αυτά που ρισκάραμε στο δεύτερο ημίχρονο μας γύρισαν μπούμερανγκ, γιατί φάγαμε μεγάλα σουτ. Όπως βάλαμε μεγάλα σουτ, έτσι φάγαμε. Ανθρώπινο και λογικό».

Για το τι μπορεί να κάνει ένας προπονητής όταν η αντίπαλη ομάδα βάζει μεγάλα σουτ: «Το παιχνίδι πολλές φορές σε οδηγεί σε λύσεις που δεν ξέρεις αν τις είχες σκεφτεί ή ήσουν έτοιμος. Το παιχνίδι μας είναι κατά 96% περιφερειακό. Τρέχουμε και σουτάρουμε πολύ, γιατί στο λόου ποστ είτε πάει μία μπάλα, είτε μία… χειροβομβίδα δεν πιστεύω να την πιάσει κάποιος. Δεν μας ενδιαφέρει να έχουμε τέτοιους παίκτες. Ο Κολοσσός ξέρει να τρέχει και να σουτάρει και είναι ομάδα που βάζει μεγάλα σουτ. Στον Άρη έβαλε μεγάλα σουτ και νίκησε, αλλά και σε εμάς στο τρίτο δεκάλεπτο… ξεπατώθηκε».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού Η Hotels): «Ένα μικρό σχόλιο για τα παιχνίδι… Νομίζω ότι στο ξεκίνημα δεν το προσεγγίσαμε καθόλου σωστά. Ήμασταν χαλαροί αμυντικά και δώσαμε ρυθμό σε μια ομάδα που έχει ατομικό ταλέντο. Νομίζω, ότι από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου ανεβάσαμε την ένταση στην άμυνα και από εκεί και πέρα κάναμε ένα μυαλωμένο παιχνίδι, με άμυνα που στραγγάλισε τον αντίπαλο και επίθεση που είχε πλουραλισμό και πολλές όμορφες συνεργασίες. Είχαμε ιδιαίτερο κίνητρο σήμερα. Είμαι τέταρτη χρονιά προπονητής εδώ και δεν έχω αναφερθεί στα προηγούμενα χρόνια ποτέ… Ίσως επειδή στις οκτώ φορές που έχουμε παίξει με τη συγκεκριμένη ομάδα, την κερδίσαμε στις έξι. Οπότε δίναμε τόπο στην… οργή. Όμως, μερικές φορές όταν δεν μιλάς, αυτό εκλαμβάνεται ως αδυναμία.

Στην Αμαλιάδα είναι με διαφορά το χειρότερο γήπεδο, όσον αφορά τη φιλοξενία, που έχει δική μας ομάδα εκεί. Κάθε χρόνο, μετά το ματς διάφοροι τύποι μπαίνουν στο γήπεδο και βρίζουν εμάς, τις οικογένειες, τα σπίτια… Και δεν λέω για αυτά που ακούγονται κατά τη διάρκεια του ματς, αλλά για κόσμο που εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο, παρουσία και της αστυνομίας και της ασφάλειας και ουδείς τους παρενοχλεί. Περνάει από τον πάγκο μας ο καθένας και μας λέει ό,τι του έρθει στο κεφάλι. Χαρακτηριστικά, πέρυσι μετά το τέλος και τη νίκη και αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί από τον δημοσιογράφο της Nova…

Στη συνέντευξη που δίναμε στη Nova μέσα στον αγωνιστικό χώρο, εγώ και ο Βασιλόπουλος, ήταν 250 άτομα στο γήπεδο, οι οποίοι μας έβριζαν από το μισό μέτρο. Χωρίς κανένας από τη διοίκηση να πει και να κάνει κάτι. Και φυσικά κάθε χρόνο, ερχόμαστε στο όμορφο γήπεδο της Ρόδου, παρακολουθούμε την… όπερα, δεν μας ενοχλεί κανείς και φεύγουμε σαν φίλοι. Κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε. Και αυτές οι τακτικές, που είναι προηγούμενων δεκαετιών, δεν μπορούν να συμβαίνουν πλέον στην Α1. Συγχαρητήρια στους παίκτες και συνεχίζουμε».

Για το αν είπε όλα αυτά, επειδή ενδεχομένως έγιναν παράπονα για τη φιλοξενία από τον Κόροιβο: «Το να πει κάποιος ότι δεν του φέρθηκαν καλά στη Ρόδο, μοιάζει με ανέκδοτο. Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που γίνεται τα τέσσερα χρόνια που πάμε εκεί. Φταίει το γεγονός ότι η συγκεκριμένη ομάδα κινδυνεύει και εμείς πάμε και κάνουμε διπλό; Και έχουν το άγχος; Εγώ εκφράζω αυτό που συμβαίνει και δεν μπορεί να τον αμφισβητήσει κανείς. Υπάρχουν μάρτυρες. Είναι γνωστά αυτά που έχουν γίνει εκεί και με άλλες ομάδες. Αλλά, κάποια στιγμή θα πρέπει να υπάρξει ένα όριο. Να μπούμε και εμείς να παίξουμε αυτόν τον ρόλο;».

Για το γεγονός ότι είναι το 300ό παιχνίδι του Κολοσσού στην Α1: «Εύχομαι τα καλύτερα σε αυτή την ομάδα. Το πιο σημαντικό είναι να παραμείνει σταθερή στις αρχές της και στην πορεία που έχει χαράξει. Τώρα, παίκτες και προπονητές έρχονται, γίνονται κομμάτι αυτής της ιστορίας. Έρχονται και φεύγουν. Το σημαντικότερο είναι η ομάδα».

Για τον Μπράντον Γιανγκ: «Ήρθε από τον Λίβανο που δεν έχει καμία σχέση η ένταση με το δικό μας πρωτάθλημα, μπήκε δυνατά στην προπόνηση, ενώ ήταν και 14 μέρες εκτός. Αισθάνθηκε μία ενόχληση στον αχίλλειο και δεν θέλαμε να ρισκάρουμε τη συμμετοχή του. Τώρα, με τη διακοπή μπροστά μας θα είναι πιο εύκολο να μπει σε έναν ρυθμό και να μας βοηθήσει».

Η Βαθμολογία της STOIXIMAN.GR BASKET LEAGUE (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)