Κόροιβος: Βαριά ήττα 67-91 από το Λαύριο-Συνέντευξη τύπου

0
1912

Τελειώνοντας το παιχνίδι με 15/23 τρίποντα, το Λαύριο Megabolt πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το κλειστό της Ήλιδας επικρατώντας με 91-67 του Κόροιβου για την 6η αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Κόροιβο ενώ η ομάδα του Λαυρίου έφτασε το ρεκόρ της στο 4-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Ντεκόζι να σημειώνει πέντε προσωπικούς πόντους προηγήθηκαν στο τρίτο λεπτό με 9-2. Ωστόσο η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Στα επόμενα 4’45” το Λαύριο Megabolt κράτησε τον Κόροιβο δίχως καλάθι εντός παιδιάς και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-16 προσπέρασε με 11-18. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο δίλεπτο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας χτίσει διψήφια διαφορά (13-23).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διψήφια υπέρ του διαφορά (έφτασε ως το +13) σχεδόν σε όλη τη δεύτερη περίοδο με τον Κόροιβο να τρέχει στο τελευταία δίλεπτο ένα επιμέρους σκορ 9-2 και να μειώνει σε 39-44 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Λαυρίου Megabolt επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένοι να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη τους και το κατάφεραν, τόσο μέσα από την άμυνά τους όσο και από την περιφερειακή τους επίθεση. Οι Μέιερ και Νίξον είχαν από δύο εύστοχα τρίποντο και ο Γκρέι άλλο ένα με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιμέρους σκορ 24-8 ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (47-68) παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για να φτάσουν στη νίκη.

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το Λάυριο να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Μάλιστα όχι μόνο διατήρησε την υπέρ του διαφορά αλλά στο 37′ έφτασε να προηγείται με +33 (58-91). Στα 2’42” που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και ο Κόροιβος που έτρεξε ένα σερί 9-0 μειώνοντας στο τελικό 67-91.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ:

Η Βαθμολογία της STOIXIMAN.GR BASKET LEAGUE (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ SUPERFOODS v ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES 04/12, 19:00

Χρήστος Σερέλης  (Προπονητής  Λαυρίου Megabolt): «Σήμερα κάναμε μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση, με μεγάλη ευστοχία και ουσιαστικά συνεχίσαμε τις δύο πολύ καλές τελευταίες εμφανίσεις. Ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι για να σταματήσουμε τον ρυθμό του Κοροίβου και μας βγήκε και τελικά το παιχνίδι εξελίχθηκε εύκολα. Το κλειδί για εμάς ήταν να μην βρει ρυθμό ο Κόροιβος και να μην έχει μεγάλο σερί και από εκεί και πέρα συνέβησαν όλα στην εντέλεια».

Ντίνος Καλαμπάκος  (Προπονητής Κοροίβου): «Πολλά συγχαρητήρια στον κόουτς, έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και ισχύει το ότι έρχονται από πολύ καλά παιχνίδια και είναι πολύ καλή ομάδα. Στο Α’ ημίχρονο η ομάδα ήταν πολύ δυνατή και διαβασμένη και ήμασταν συγκεντρωμένοι και μπορέσαμε να βρισκόμαστε κοντά στο σκορ παρ’ ότι η διαφορά μας ήταν τεράστια στα τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά το τρίτο δεκάλεπτο πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις, πρέπει να δούμε αυτό το ψυχολογικό σπάσιμο που μας συνέβη. Δεν το περιμέναμε και πρέπει τώρα να σκεφτούμε αρκετά πράγματα και να δούμε τι μπορούμε να βελτιώσουμε από εδώ και πέρα».

( ! ) Warning: A non-numeric value encountered in /www/wwwroot/westbasket.gr/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997