Προμηθέας: Ιστορική νίκη με Λαύριο/3η θέση με ρεκόρ-pics

0
1500

Μεγάλες στιγμές ζει ο Προμηθέας Πάτρας που κατέκτησε την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της Stoiximan.grBasket League και συνεχίζει να γράφει Ιστορία πετυχαίνοντας μοναδικά ρεκόρ. Η πατρινή ομάδα, με μεγάλη εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, όταν δέχτηκε πίεση από τους φιλοξενούμενους, νίκησε στο «Τόφαλος» το Λαύριο με σκορ 98-87 κι εξασφάλισε την 3η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα play-off. Αυτή ήταν η 17η φετινή νίκη για την ομάδα του Μάκη Γιατρά (5η συνεχόμενη), που είναι η κορυφαία επίδοση από επαρχιακή ομάδα στην κανονική περίοδο στην Ιστορία της Α1 Εθνικής, καθώς ισοφάρισε την κατάληψη της 3ης θέση από τον Κολοσσό Ρόδου (2011-12), ξεπερνώντας τον, όμως, στις νίκες (17 έναντι 16).

pro1718bl2518

Το 1ο 10λεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Προμηθέα, που μπήκε δυνατά στο παρκέ και πήρε ένα προβάδισμα το οποίο διατήρησε με σχετική άνεση μέχρι την λήξη της περιόδου. Χαρακτηριστικό είναι ότι το Λαύριο έκανε περίπου 5΄ για να πετύχει καλάθι! Ο Προμηθέας συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού της αναμέτρησης και στην β΄ περίοδο, παίζοντας, μάλιστα, εντυπωσιακό και χορταστικό μπάσκετ. Ακόμη κι όταν το Λαύριο φαινόταν να μειώνει την εις βάρος του διαφορά, οι «Προμηθείς» έβρισκαν πάντα τρόπους για να διατηρούν το +10. Το προβάδισμα του Προμηθέα διατηρήθηκε και στην γ΄ περίοδο, όμως το Λαύριο έγινε απειλητικό στο τελευταίο 3λεπτο του 10λέπτου, ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ, εκμεταλλευόμενο και κάποιες λάθος επιλογές των γηπεδούχων.

pro1718bl2519

Παρά την αντεπίθεση του Λαυρίου και στην τελευταία περίοδο (οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 84-76 στο 3.31΄ πριν από το φινάλε του αγώνα, αλλά και σε 84-78 στο 37΄), ο Προμηθέας έδειξε ψυχραιμία. Ο Μουρ έκανε επιθετικό φάουλ στα τελευταία 2.18΄, ο Μάκης Γιατράς κόντυνε το σχήμα και ο Πράδερ με μια βολή «έγραψε» το 85-78. Ο Μουρ μείωσε σε 85-80 στο 38΄, όμως ο Γκίκας με τεράστιο τρίποντο στο 1.41΄ έκανε το 88-80. Ο Μέιερ «απάντησε» (88-83), ο Μουρ μείωσε σε 88-85, ο Σαλούστρος πέτυχε τεράστιο τρίποντο στα 56΄΄ (91-85), ενώ ακολούθησαν βήματα από τον Μουρ, με το παιχνίδι να τελειώνει με βολές των Σαλούστρου και Πράδερ.

pro1718bl2514

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους περισσότερους από 2.500 φίλους του μπάσκετ που βρέθηκαν στο «Τόφαλος» να πανηγυρίζουν έξαλλα μαζί με τους «Προμηθείς» την τεράστια νίκη.

pro1718bl2513

Ο Προμηθέας αγωνίστηκε χωρίς τον Λάνγκστον Χολ, ο οποίος τραυματίστηκε (θλάση στην γάμπα) στην απογευματινή προπόνηση της Τρίτης. Ο Αμερικανός άσος κάθισε στον πάγκο της πατρινής ομάδας με πολιτικά και με μια πατερίτσα. Από την άλλη πλευρά, ο Γιάννης Δημάκος παρότι προέρχεται από μια περίοδο αποχής λόγω ενοχλήσεων στην γάμπα επανήλθε στη 12άδα του Προμηθέα, ενώ στην αποστολή της πατρινής ομάδας «μπήκε» και ο νεαρός Λευτέρης Μαντζούκας. Στο β΄ ημίχρονο δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Μίλαν Μιλόσεβιτς εξαιτίας τραυματισμού.