Προμηθέας: Ψυχωμένη νίκη στο Ρέθυμνο-Συνέντευξη τύπου

0
1478

Ένας ψυχωμένος Προμηθέας, νικώντας κούραση, απουσίες κι έναν αποφασισμένο αντίπαλο, έφυγε (για πρώτη φορά) από το Ρέθυμνο μ’ ένα σπουδαίο διπλό, που τον διατηρεί στην 4η θέση της Betshop Basket League (με 3 νίκες και 2 ήττες). Έτσι, συνεχίζεται ο αγωνιστικός μαραθώνιος της πατρινής ομάδας, που έδωσε το 3ο παιχνίδι της σε 6 ημέρες ( κι ετοιμάζεται να ταξιδέψει για την μακρινή Κλάιπεντα της Λιθουανίας, μετά το Στρασβούργο και το Ρέθυμνο, ενώ αναμένεται να επιστρέψει στην βάση της, την Πάτρα, 8 συνολικά ημέρες μετά την αρχική αναχώρησή της. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε -ακόμα μία φορά- τον χαρακτήρα της, αφού αρνήθηκε να χάσει, ακόμα και όταν το παιχνίδι φάνηκε να έχει γυρίσει και το μομέντουμ ήταν εναντίον της, αφού αγωνίστηκε, ουσιαστικά, μόλις με 9 παίκτες και η κούραση τόσο στο σώμα, όσο και στο μυαλό φάνηκε να είναι εμφανής. Η θέληση, όμως, των παικτών του Προμηθέα για την νίκη αποδείχθηκε ισχυρότερη!

pro1819 bl05121

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 στο 2΄ (με τον Τσαϊρέλη να πετυχαίνει τους 5 πρώτους πόντους του αγώνα), αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πάρουν πολύ νωρίς time-out. To Ρέθυμνο αντέδρασε και μείωσε 7-6 στο 5΄, με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη συνέχεια (11-13 στο 8΄) και την κρητική ομάδα να κλείνει καλύτερα την περίοδο και να προηγείται με 3 (18-15). Αξιοσημείωτη ήταν η αστοχία της πατρινής ομάδας που ξεκίνησε με 3/4 το παιχνίδι και συνέχισε το δεκάλεπτο σουτάροντας 2/13 εντός πεδιάς (είχε συνολικά 5/17 σουτ, με 4/13 δίποντα κι 1/4 τρίποντα).

pro1819 bl05124

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε δυνατά και στο 2ο δεκάλεπτο και με νέο σερί 7-0 προηγήθηκε με 22-18 στο 12΄, με τους παίκτες του Προμηθέα να είναι πιο εύστοχοι και να πιέζουν έντονα στην άμυνα. Αποτέλεσμα της πίεσης αυτής ήταν να οδηγήσει τους Κρητικούς σε συνεχόμενα λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας τρέχοντας σερί 11-0, για να μετατρέψει το 25-27 στο 14΄ σε 25-38 στο 18΄. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο φινάλε να πετύχουν 2 τρίποντα και να εκμεταλλευτούν -με τη σειρά τους- 2-3 λάθη του Προμηθέα για να πάνε στην ανάπαυλα υπολειπόμενοι της πατρινής ομάδας με 7 (33-40). Αξίζει ν’ αναφέρουμε πως ο Προμηθέας σούταρε εξαιρετικά σε αυτή την περίοδο (11/17 σουτ, με 7/11δ. και 3/6τρ.), ενώ ξεχωρίζει η υπεροχή του σε ασίστ (13-6), που μετουσιώθηκε σε εύκολα καλάθια.

pro1819 bl05123

Αντίθετα με τα προηγούμενα δεκάλεπτα ο Προμηθέας μπήκε νωθρά στην 3η περίοδο, όντας πιο «χαλαρός» στην άμυνα, ενώ, παράλληλα, έχασε κάποια εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να τρέξει σερί 8-0 (και επιμέρους σκορ στο πεντάλεπτο από 18΄ στο 23΄ 16-2) και να προηγηθεί με 41-40 στο 23΄. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, εξελίχθηκε σε μια δυνατή μάχη, με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το Ρέθυμνο να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενο με 2 (55-53). Άξια αναφοράς και πάλι η αστοχία του Προμηθέα, που ευστόχησε, μόλις σε 5 από τα 19 σουτ που επιχείρησε, αστοχώντας σε αρκετά «εύκολα καλάθια» (λέι-απ και φόλοου).

pro1819 bl05122

Ο λαβωμένος και καταπονημένος Προμηθέας (που μετά τους Έλλις και Χολ έχασε με τραυματισμό και τον Παρκς στο 3ο δεκάλεπτο) και το Ρέθυμνο, που έψαχνε το πρώτο του ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα, μπήκαν στην τελευταία περίοδο με πάθος για να διεκδικήσουν την νίκη σ’ ένα πολύ δυνατό ντέρμπι. Ο Λίποβι με 2 τρίποντα και 8 από τους 10 πόντους της ομάδας κράτησε τον Προμηθέα κοντά στο σκορ στο 1ο πεντάλεπτο (62-63 στο 35΄20΄΄) και 2 συνεχόμενα τρίποντα από Μέιερ και Γκίκα έδωσαν προβάδισμα στους Πατρινούς με 67-69 στο 37΄), που διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το προβάδισμα στη συνέχεια προηγούμενοι με 6 (67-73 στο 39΄) και 4 πόντους λίγο πριν το φινάλε. Όμως, δύο άστοχες επιθέσεις του Προμηθέα κι ένα τρίποντο του Μπαρτ 30΄΄ πριν το φινάλε έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (72-73), με τους γηπεδούχους να έχουν την τελευταία κατοχή 5΄΄ πριν το φινάλε. Το σουτ του Μπαρτ στην εκπνοή βρήκε σίδερο κι ο Προμηθέας πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό κόντρα σε κούραση, ατυχίες και απουσίες.

pro1819 bl05127

Αναλυτικά: ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ  72 – 73.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 33-40 (ημιχ.), 55-53, 72-73.

pro1819 bl05128

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης, Μπαρτ 16 (4), Ραζής 3, Ντάνιελς 18 (2τρ., 12ρ.), Μπρέισι-Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλος, Σιγκούνας, Τζόνσον 15 (1τρ., 5ρ., 5ασ), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Χριστοδούλου 5 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς):  Λίποβι 16 (4τρ., 6ρ., 2 ασ, 2κλ), Γκίκας 11(2τρ., 5ρ., 6ασ), Τσαϊρέλης 8 (2), Γερομιχαλός, Κασελάκης 5 (7ρ.), Σαλούστρος 4, Κατσίβελης 7 (1τρ., 7ρ., 4ασ), Μέιερ 9 (1), Μπράουν 4 (5ρ., 3ασ), Παρκς 9.

pro1819 bl05130

pro1819 bl05129

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα Πάτρας): «Ήταν μία σημαντική νίκη για την ομάδα μου. Είχαμε 3 παιχνίδια σε 6 ημέρες, με τα δύο από αυτά να είναι εκτός έδρας. Είχαμε τις απουσίες μας και την κούραση μας. Μας δημιουργήθηκε και πρόβλημα με τον Παρκς μέσα στο παιχνίδι. Χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια αλλά είχαμε ενέργεια, διάθεση και πίστη. Κάποια στιγμή το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε με 4 πόντους αλλά βάλαμε μεγάλα σουτ. Στο τέλος θα μπορούσαμε να είχαμε καθαρίσει αλλά χάσαμε εύκολα καλάθια και ο Μπαρτ έβαλε ένα μεγάλο σουτ. Νομίζω ότι κερδίσαμε δίκαια μία ομάδα που αξίζει να βρίσκεται στην Α1. Και με τις αλλαγές θα είναι ακόμη καλύτερη στο μέλλον. Τους εύχομαι καλή συνέχεια.

Εμείς από αύριο πετάμε για την Αθήνα και από εκεί για Δανία και μετά Λιθουανία. Έχουμε Γολγοθά μπροστά μας, ενώ ξέχωρα από τα δύσκολα ματς, έχουμε 4 σερί εκτός έδρας. Νομίζω πως αν δίναμε στον χειρότερο εχθρό μας να μας φτιάξει το πρόγραμμα δε θα το έκανε έτσι. Συνεχίζουμε, δείχνουμε δύναμη. Σημαντικό είναι ότι η ομάδα μαζί χάνει και μαζί κερδίζει».

pro1819 bl05125

Σταύρος Μυκονιάτης (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Προμηθέα. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος και αυτό σημαίνει πως θα μπορούσαμε να φύγουμε κάλλιστα νικητές. Ο Προμηθέας είναι μία έμπειρη ομάδα και στηρίζεται στα καλά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων. Σήμερα σούταρε με 40% και εμείς με 26%. Αυτό είναι ένα στατιστικό που δείχνει την εικόνα του ματς. Στην τελευταία φάση με ένα φάουλ ή ένα καλύτερο σουτ θα είχαμε πάρει τη νίκη. Εμείς συνεχίζουμε. Η εικόνα της ομάδας ήταν πολύ καλή μετά τις αλλαγές. Βάλαμε παίκτες που χρειαζόμασταν και είμαστε ευχαριστημένοι από όλα τα παιδιά. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο και μας έδωσε έξτρα δύναμη και κουράγιο σήμερα. Τον χρειαζόμαστε και στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Ξέραμε από την αρχή ότι έχουμε το πιο δύσκολο πρόγραμμα από όλες τις ομάδες. Παίξαμε με τον ΠΑΟΚ που ήταν έτοιμος για την ευρωπαϊκή διοργάνωση. Με την ΑΕΚ και το Λαύριο που επίσης είχε περισσότερα ματς στα πόδια του, με τον Παναθηναϊκό και τον Προμηθέα που μόλις την Τετάρτη έκανε την πρώτη του ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η σειρά των αγώνων τα λέει όλα. Σε όλα τα παιχνίδια έχουμε εμφανιστεί καλοί για 30-35 λεπτά αλλά μας έλειπε κάτι για να φύγουμε νικητές στο τέλος. Νομίζω ότι είμαστε σε αυτόν τον δρόμο και πιστεύω πως στα επόμενα ματς θα έρθουν οι νίκες που θέλουμε».