Ακράτα: Δείτε το τελευταίο λεπτό και τα παράπονα της ομάδας από τον αγώνα με Ίκαρο Ν. Σμύρνης

0
1931

To superbasket.gr θέλοντας σε κάθε αθλητικό γεγονός που αφορά τις Εθνικές κατηγορίες να σας μεταφέρει πρώτο την εικόνα των γεγονότων σας μεταφέρει αναλυτικά το πως ήρθε η ανατροπή στο παιχνίδι της Ακράτας με τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, αλλά και τα γεγονότα που το συνόδευσαν.

Αρχικά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την διοίκηση της Ακράτας για το οπτικό υλικό, το οποίο είναι ο καλύτερος μάρτυρας για το τι συνέβη, και πως οι φιλοξενούμενοι, που κυνηγούν την άνοδο, ενώ βρέθηκαν πίσω με 67-61 με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο του λεπτό, επικράτησαν με γκολ-φάουλ του Γραμματικού στα 3” πριν το τέλος (67-68).

Από κύκλους των γηπεδούχων διαμαρτύρονται για το φάουλ που χρεώθηκε ο Μανταλβάνος στα 58’9” δευτερόλεπτα πριν το τέλος,  για την φάση που ο Γραμματικός πατάει εκτός γραμμής στα 33,5” πριν το τέλος, ενώ φωνάζουν και για την τελευταία φάση, υποστηρίζοντας ότι έγινε φάουλ στον Λάππα. Επίσης αναφέρουν πως από την στιγμή που ο Μαλνταβάνος σε προσπάθεια του για κάρφωμα λύγισε την στεφάνη (27′) και μέχρι αυτό να αποκατασταθεί ο προπονητής του Ίκαρου, έχασε τον έλεγχο, ζητώντας την διακοπή του αγώνα, ενώ ήρθε σε αντιπαράθεση για τον κομισάριο. Επίσης, όπως θα δείτε και στο video στο τέλος της αναμέτρησης ανέβηκε στα κάγκελα, ερχόμενος σε αντιπαράθεση με τον κόσμο, γεγονός το οποίο εξόργισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι όπως αναφέρουν βασικός τους στόχος είναι η ανάπτυξη του αθλήματος και η δυνατότητα άθλησης των νέων της περιοχής, μην έχοντας αυτοσκοπό τον πρωταθλητισμό.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους αναφέρουν πως ο προπονητής τους δέχθηκε λεκτική επίθεση, ενώ πήγε στην κερκίδα με τον φόβο μην κινδυνεύσουν η γυναίκα του και τα παιδιά του, Επίσης παραθέτουν το φύλλο αγώνα, στο οποίο φαίνεται ότι οι γηπεδούχοι από το 51 ως το 67 πέτυχαν μόλις δυο δίποντα, και όλοι οι άλλοι πόντοι ήρθαν με βολές. Εκτός αυτού, έχουν και παράπονα από τον κομισάριο, και για τον χρόνο που σημείωσε ότι χρειάστηκε να αποκατασταθεί η στεφάνη.