Απόλλων Carna: Νίκη χωρίς αντίκρυσμα με Λαύριο 72-61-Ξέσπασμα φιλάθλων μετά τον υποβιβασμό

0
3312

Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna επικράτησε στο κλειστό της Περιβόλας του Λαυρίου DHI (72-61), αλλά η νίκη του δεν ήταν αρκετή για να τον κρατήσει στην STOIXIMAN.GR Basket League. Ο Κόροιβος νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα και πέτυχε εκείνος τον στόχο της παραμονής. Το Λαύριο DHI παρά την ήττα του, τερμάτισε όγδοο στην τελική βαθμολογία της κανονικής περιόδου και για πρώτη φορά στην ιστορία του θα αγωνιστεί στα πλέι οφ. Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες που αγωνίστηκαν στο κλειστό της Περιβόλας. Οι φίλαθλοι της ομάδας  ξέσπασαν πρόωρα σε πανηγυρισμούς με την ισοφάριση του Προμηθέα στα 35 δεύτερα, άλλα με το άκουσμα της νίκης του Κοροίβου, ξέσπασαν σε αποδοκιμασίες, αποδίδοντας ευθύνες στην διοίκηση της ομάδας.

Οι «Φρουροί της Αχαΐας» είχαν τον έλεγχο από την αρχή έως το τέλος της αναμέτρησης. Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ, με σερί 6-0 στα τελευταία 3’ και 12’’ της πρώτης περιόδου, που διαμόρφωσε το σκορ του δεκαλέπτου σε 13-9. Τους τέσσερις από τους έξι πόντους του σερί σημείωσε ο Καντάριαν Ρέϊνς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο, την οποία άρχισε με σερί 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιάννη Κουζέλογλου. Έτσι ολοκληρώνοντας σερί 13-0, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (20-9), 1’και 38’’ μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου. Με οκτώ αναπάντητους πόντους (πέντε από τον Ρέϊνς και τρίποντο του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ), ο Απόλλωνας Πάτρας Carna, ανέβασε την διαφορά στους 18 (28-10) στο 14’.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπαρτ Τζούνιορ και καλάθι του Ρέϊνς από επιθετικό ριμπάουντ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 19 (33-14), 3’ και 38’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το Λαύριο DHI, ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μέρους αντεπιτέθηκαν και με επιμέρους σκορ 9-2 με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κακλαμανάκη, μείωσε στους 12 (35-23) 25’’ πριν οι δύο αντίπαλοι κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 10-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών με δύο τρίποντα των Στίβεν Γκρέϊ, Γιώργου Αθανασούλα, πλησίασαν στους τρεις πόντους (41-38), με 4’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη της περιόδου. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκρέϊ, το Λαύριο DHI μείωσε ακόμη περισσότερο στο καλάθι (43-41) στο 27’.

Οι «Φρουροί της Αχαΐας» απάντησαν με σερί 7-0 σε διάστημα δύο λεπτών με πέντε πόντους του Μπαρτ Τζούνιορ και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (50-41). Με δύο τρίποντα των Άντονι Χίκι, Κουζέλογλου, ο Απόλλωνας Πάτρας Carna απέκτησε ξανά διψήφιο προβάδισμα (56-46), 1’ και 28’’ μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχή καλάθια του Ντεμάριους Μπολντς μείωσαν στους 6 (56-50) με 6’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά οι «Φρούροι της Αχαΐας» με τρίποντο του Χίκι και δύο βολές του Μπαρτ Τζούνιορ ξέφυγαν πάλι με διψήφια διαφορά (61-50), 2’ και 57’’ πριν το τέλος του αγώνα και έφτασαν στην νίκη, η οποία, όμως, δεν ήταν αρκετή για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 35-23, 50-41, 72-61.

Απόλλων Πατρών (Σκουτρόπουλος): Xίκεϊ 8 (2), Μπαρτ 27 (4), Διαμαντάκος 8, Κουζέλογλου 10 (2), Καλινόσκι 2, Στόκτον 3, Βεργίνης, Σλαφτσάκης 3, Ρέινς 11.
Λαύριο (Σερέλης): Xάμιλτον 12 (1), Έβανς 8, Γκρέι 10 (3), Στεφανίδης 5 (1), Μπολντς 10, Σάμλερ, Αθανασούλας 6 (1), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 8, Νίξον 2.

Ο θρύλος του ΝΒΑ Τζον Στόκτον παρακολούθησε την αναμέτρηση μεταξύ του Απόλλωνας Πάτρας Carna, στην οποία αγωνίζεται ο γιος του Μάικλ, και του Λαυρίου DHI.