Χαρίλαος Τρικούπης: Ήττα από το Πευκοχώρι 77-75- Κυριακή υποδέχεται Κ.Σ. Γέφυρα

0
1333

Την 2η ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής γνώρισε χθες το απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Παύλου στη Χαλκιδική η ομάδα μας από την Ευρώπη 87′ Πευκοχωρίου με 77-75. Μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε ως μια <<τσάμπα>> ήττα καθώς η ομάδα μας έκανε μια αρκετά καλή εμφάνιση σε γενικές γραμμές,χάνοντας το παιχνίδι στις λεπτομέρειες , πληρώνοντας την αστοχία της σε ελεύθερες βολές στο τέλος του παιχνιδιού.

Για ακόμη ένα παιχνίδι η ομάδα μας μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα με τη συμπλήρωση των πρώτων 5 λεπτών παιχνιδιού να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 12-5. Σταδιακά όμως άρχισε να ανεβαίνει σε απόδοση και με αρκετά δραστήριους τους Μουράτογλου και Μουρίκη όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά,αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ με 15-17 και 17-19 κλείνοντας τελικά τη πρώτη περίοδο ισόπαλη με 19-19. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας η οποία ήταν επιβλητική σε άμυνα και επίθεση. Στην άμυνα περιόρισαν πολύ τα επιθετικά ατού της αντίπαλης ομάδας,ενώ στην επίθεση με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές έβρισκαν σχετικά εύκολα το δρόμο προς το αντίθετο καλάθι με τον Τοπουζίδη σε αυτό το διάστημα να είναι εξαιρετικός ευστοχώντας σε 3 συνεχόμενα σουτ 3 πόντων και τον Ψάλτου να τελειώνει αρκετές φάσεις κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Έτσι καταφέραμε να πάμε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με μια υπερ μας διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (33-41) τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 14-22. Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε ότι και στα προηγούμενα παιχνίδια. Ενώ ξεκινήσαμε καλύτερα πηγαίνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους με καλάθι του Σταυρόπουλου,στη συνέχεια για ακόμη μια φορά πάθαμε <<μπλακ άουτ>> μην μπορώντας να διατηρήσουμε την υπέρ μας διαφορά.Χαλαρώνοντας πολύ στην άμυνα δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να ευστοχήσει σε πολλά μακρινά σουτ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να προηγηθεί εν τέλει στο τέλος της 3ης περιόδου με 55-54 δεχόμενοι ένα σερί 22-13. Η εικόνα κάπως άλλαξε στην τελευταία περίοδο.Πιο σοβαροί και συγκεντρωμένοι μπήκαν στο παρκέ οι παίχτες μας. Πιέζοντας ξανά στην άμυνα και παίζοντας πιο μυαλωμένα στην επίθεση προσπαθήσαμε να ξαναπάρουμε τα ηνία στο σκορ αλλά πέσαμε σε έναν εξαιρετικό στη 4η περίοδο Νητσάκη ο οποίος πέτυχε και τους 12 προσωπικούς του πόντους στη τελευταία περίοδο.Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με μπροστάρηδες τους Νητσάκη και Μουρατίδη το Πευκοχώρι πήρε κεφάλι στο σκορ με 65-61.Η ομάδα μας όμως δεν τα παράτησε και με τον Παπαδιονυσίου να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους ισοφαρίσαμε σε 71-71 με 1.15′ να απομένει για τη λήξη της αναμέτρησης αναγκάζοντας τον κόουτς των γηπεδούχων να καλέσει time out.Στην επαναφορά μετά το time out ο Παπαρέγκας θα κλέψει τη μπάλα από το Νητσάκη ο οποίος θα του κάνει αμέσως φάουλ και θα τον στείλει στη γραμμή των βολών με τον Παπαρέγκα όμως να αστοχεί και στις 2,όπως έκανε και ο Παπαδιονυσίου λίγο αργότερα και ενώ είχε προηγηθεί καλάθι του Νητσάκη που ξαναέδωσε προβάδισμα στο Πευκοχώρι. Με 2/2 βολές του Νητσάκη το Πευκοχώρι θα πάρει προβάδισμα με 75-71,με τον Ψάλτου ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ να μειώνει σε 75-73 με 12,5” να απομένουν.Νέο φάουλ στο Νητσάκη ο οποίος αυτή τη φορά θα ευστοχήσει μόνο στη πρώτη βολή διαμορφώνοντας το 76-73 με τους γηπεδούχους να κάνουν αμέσως φάουλ στο Μουράτογλου. 2/2 βολές από τον Μουράτογλου και 76-75. Με 6,5” να απομένουν ο Νητσάκης θα ευστοχήσει πάλι μόνο στη πρώτη βολή κάνοντας το 77-75,ο Μουράτογλου μετά τη δεύτερη άστοχη θα μαζέψει το αμυντικό ριμπάουντ και θα πάει μόνος του να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση σουτάροντας τελικά σουτ 3 πόντων υπό πίεση το οποίο όμως και να έμπαινε οι διαιτητές δεν θα το μέτραγαν καθώς είχαν σφυρίξει βήματα στη προσπάθεια του.Τελικό αποτέλεσμα λοιπόν 77-75 και ήττα για την ομάδα μας σε ένα πάντως πολύ ωραίο παιχνίδι.

Την ερχόμενη Κυριακή στις 17:00 στο κλειστό Δ.Α.Κ. Μεσολογγίου η ομάδα μας υποδέχεται τη Κ.Σ. Γέφυρα και η προσοχή όλων στρέφεται πλέον σε αυτό το παιχνίδι.