Γλαύκος: Ψυχωμένη νίκη με Αχαγιά ’82-Κοντά στην άνοδο/pics/vid

0
1287
Γλαύκος: Ψυχωμένη νίκη με Αχαγιά '82-Κοντά στην άνοδο/pics/vid

Ο Γλαύκος ήταν ο μεγάλος νικητής του γειτονικού ντέρμπι με την Αχαγιά ’82 64-59, για την 23η αγωνιστική, σκαρφαλώνοντας στην δεύτερη θέση που χαρίζει την άνοδο στην Β΄Εθνική. Η Αχαγιά’ 82 μπορεί να διατηρεί πλεονέκτημα ισοβαθμίας με τον Γλαύκο, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και με την Ένωση Ιλίου, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση. Το παιχνίδι έγινε σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με την παρουσία διαιτητών Basket League, αλλά και παικτών, μιας και έδωσαν το παρών ΓκίκαςΣαλούστροςΣκούφης μαζί με τον κ. Τριανταφυλλίδη.

Στο παιχνίδι μπήκε πιο δυνατά η ομάδα της Αχαγιάς παίρνοντας το προβάδισμα, με τους παίκτες του Γλαύκου να συνέρχονται άμεσα, αλλά οι τεχνικές ποινές σε Λαμπρόπουλο και πάγκο να δίνουν τέσσερις βολές στην Αχαγιά παίρνοντας προβάδισμα δύο πόντων με την λήξη του δεκαλέπτου. Δεν έχω σαφή εικόνα από την επίμαχη φάση που σήμανε το τρίτο φάουλ του Λαμπρόπουλου και με την τεχνική ποινή το 4ο, όπου προέκυψε και η τεχνική ποινή στον πάγκο, αλλά θα επισημάνω πως οι διαιτητές που επιλέχθηκαν δεν ήταν λόγω εντοπιότητας, αλλά σαν ματς που θα κριθεί μια κατηγορία, κάτι που σήμαινε ότι ήταν πρώτης γραμμής και οποιαδήποτε διαμαρτυρία θα είχε άλλο ειδικό βάρος στο κλειστό της ‘αποθήκης’. Με την λήξη της πρώτης περιόδου αποβλήθηκε από τον πάγκο του Γλαύκου και ο Θεοχάρης Ανδρικόπουλος, δίχως κάποιας επιπλέον ποινής στους γηπεδούχους. Έκανα αυτή την εκτενή αναφορά, μιας και τα ίδια ισχύουν στις περιπτώσεις του Κάλλη και του Γατσούλη. Ο Γλαύκος στην β’ περίοδο βρήκε λύσεις από τον Τσεκλένη και με εξαιρετική άμυνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων με την λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μια ασύλληπτη εμφάνιση ο Δήμος Αγγελόπουλος, που ήταν το σημείο αναφοράς της ομάδας του σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο β’ ημίχρονο φτάνοντας και στο +12 60-48, έχοντας την ευκαιρία να το προσπεράσουν, αλλά τελικά ροκανίστηκε η διαφορά και έμειναν σε μια απλή νίκη, που είναι πιθανόν να τους χαρίσει την άνοδο. Πλην του κορυφαίου, ο Χονδρογιάννης ήταν πολύ καλός στο κομμάτι της δημιουργίας, ο Νιφόρας σκέπασε τα καλάθια με 16 ρημπάουντ(!) και ο Βασίλης Λαμπρόπουλος παρότι αγωνίστηκε λιγότερο πρόλαβε να βάλει 13 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Μοσχοβάκης και Δαβάνης, ενώ ήταν πολύ καλός μέχρι να αποβληθεί ο Γατσούλης, που χρεώθηκε με  αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή, θέλοντας οι ρέφερι να ισορροπήσουν το παιχνίδι, που είχε τρεις τεχνικές ποινές στους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 17-19, 33-27 (ημ.), 52-43, 64-59.
Γλαύκος (Βουρνάς): Χονδρογιάννης 7 (1), Κάλλης 3, Β. Λαμπρόπουλος 13 (2), Νιφόρας 9(16 ρημπ), Αγγελόπουλος 21(12 ρημπ), Σταυράκης, Σπυράκος 3, Τσεκλένης 8 (1), Σακελλαρόπουλος.
Αχαγιά ’82 (Λιόνας): Σταμόπουλος 3, Χαμηλός 5, Μοσχοβάκης 17, Οικονομόπουλος 2, Δαβάνης 13, Γατσούλης 8 (1), Νικολάου 5, Χρυσανθόπουλος 2, Π. Λαμπρόπουλος 4.

Τα τελευταία 4:30 λεπτά του αγώνα Γλάυκος-Αχαγιά ’82 64-59