Κόροιβος: Διπλό επιβίωσης στο Αλεξάνδρειο 66-68-Συνέντευξη τύπου

0
1645

Με τον Τάσο Αντωνάκη νοκ άουτ εξαιτίας τραυματισμού, για δεύτερη σερί αναμέτρηση, παρατάχθηκε ο Κόροιβος στο Αλεξάνδρειο. Την αρχική πεντάδα του Ντίνου Καλαμπάκου συνέθεσαν οι Κάρσον, Πόσλεϊ, ΝτεΚόζι, Χάινς και Σαχπατζίδης.

Με την ομάδα μας να αντιμετωπίζει στα πρώτα λεπτά πρόβλημα στο να βρει λύσεις στο σκοράρισμα αλλά και να χάνει αρκετά ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο +7 (8-1 στο 3:05). Παρότι στη συνέχεια η επίθεση του Κόροιβου άρχισε να λειτουργεί καλύτερα, ο Άρης διατήρησε τη διαφορά και προηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους (16-8 και 19-11), ωστόσο η ομάδα μας στο φινάλε του δεκαλέπτου έκανε την αντεπίθεσή της, παίζοντας καλύτερη άμυνα, και μείωσε 23-18.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, χάρη σε σερί 7-0 δια χειρός Τράβις Κον, ο Κόροιβος για πρώτη φορά πέρασε μπροστά στο σκορ (23-25 στο 11:35). Από αυτό το σημείο και μετά το ματς πήγε σχεδόν πόντο πόντο για τις δύο ομάδες. Η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ο Άρης ήταν το 31-27 στο 15:03, ενώ η ομάδα μας βρέθηκε να προηγείται και πάλι στο 17:40 με 33-34. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα των κίτρινων (39-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε χωρίς το σκηνικό να αλλάζει δραματικά και με την ομάδα μας να μένει κοντά στο σκορ έως το 45-44 (22:30). Το γεγονός, όμως, πως στα επόμενα επτάμιση λεπτά ο Κόροιβος πέτυχε μόλις 1 πόντο, με τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου να έχουν συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες για να σκοράρουν, επέτρεψε στον Άρη να «τρέξει» ένα επιμέρους 11-1 και να προηγηθεί με 56-45 στο τέλος της περιόδου αυτής, εξακολουθώντας να έχει μεγάλο προβάδισμα στον κρίσιμο τομέα των ριμπάουντ.

Παρόλα αυτά, η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε εξαιρετική άμυνα στα πρώτα 4 λεπτά του τελευταία δεκαλέπτου και μείωσε σε 56-54 (33:39) με ένα σερί 9-0. Ο Άρης βρήκε λύσεις στη συνέχεια στην επίθεση και προηγήθηκε με 6 (63-57 στο 35:26), αλλά ο Κόροιβος φάνηκε αποφασισμένος να παλέψει μέχρι το τέλος και, αφού πρώτα μείωσε σε 63-61 (37:25), έπειτα ισοφάρισε σε 66-66 (38:39) χάρη σε σουτ τριών πόντων του Πόσλεϊ.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, η τρομερή άμυνα μπλόκαρε τον Άρη, ο Κάρσον 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σημείωσε παλικαρίσιο λέι άπ και ο Μποχωρίδης αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, με τον Κόροιβο, έτσι, να πανηγυρίζει το πρώτο και καθοριστικό διπλό του στο φετινό Πρωτάθλημα!

Δεκάλεπτα: 23-18, 39-37, 56-45, 66-68.

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μάρας 8, Μποχωρίδης 15, Φλιώνης 14, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης 3, Χρηστίδης 2, Μούρτος, Αθηναίου 2, Προύιτ 4, Ντούβιερ 14, Μπελ 4.

Κόροιβος (Ντίνος Καλαμπάκος): ΝτεΚόζι 16, Κάρσον 10, Πόσλεϊ 14, Μιλεντίγιεβιτς, Κον 12, Σαχπατζίδης 4, Σκουλίδας 5, Σπυριδονίδης 2, Χάινς 3, Φλόρβιους 2.

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Είναι μια μεγάλη νίκη για μας, γιατί ήμασταν αρκετά στριμωγμένοι τον τελευταίο μήνα, παίζαμε άσχημα. Ήταν σήμερα μια από τις τελευταίες ευκαιρίες μας για να μπορέσουμε να μπούμε ξανά σε λογική σωτηρίας. Είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι γιατί είδαμε και πάλι την ομάδα μας να παλεύει. Δεν έγινε ποιοτικό παιχνίδι, ο καθένας έχει τα ζόρια του. Στο τέλος ήμασταν τυχεροί. Όταν κρίνεται στο ένα σουτ το παιχνίδι, κάποιος θα είναι  ευχαριστημένος όπως εγώ τώρα και κάποιος άλλος θα γκρινιάζει, όπως ο Παναγιώτης. Ο Άρης έπαιξε έξυπνα, έβαλε τη μπάλα στο καλάθι και προσπαθήσαμε με κάποια τρικ να τον κρατήσουμε μακριά. Δεν θέλω να πω πολλά πράγματα σεβόμενος την ιστορία αυτού του ανθρώπου δίπλα μου και του Άρη. Τον σέβομαι τον Γιαννάκη όχι γιατί ήταν παικταράς, αλλά γιατί έφερε παιδιά στο γήπεδο και οφείλει τον σεβασμό όλων για όσα έχει κάνει. Δεν ανοίγουμε κουβέντα αν ήταν καλός ή κακός παίκτης, αλλά έχει φέρει ένα εκατομμύριο παιδιά στο γήπεδο και ευθύνεται που είμαστε εμείς όλοι εδώ για να λέμε την κάθε εξυπνάδα μας. Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο. Εκτιμώ ότι είναι καλός καπετάνιος, ήταν και είναι μάγκας».

Παναγιώτης Γιαννάκης (προπονητής Άρη): «Αισθάνομαι πολύ άσχημα. Δεν μπορώ να πιστέψω πώς καταφέραμε να χάσουμε ένα παιχνίδι που πήραμε τόσα επιθετικά ριμπάουντ. Η νευρικότητα ήταν διάχυτη στην ομάδα. Φάγαμε εύκολα ντράιβ και δεν καταφέραμε να έχουμε ηρεμία και καθαρό μυαλό, για να κάνουμε αυτά που ζητούσαμε. Όταν το ματς έφτασε στο ένα σουτ, χάσαμε δύο σουτ. Αισθάνομαι πολύ άσχημα γι’ αυτή την ήττα. Δεν έχουμε παρά να δουλέψουμε περισσότερο σκληρά. Τα παιδιά χρειάζονται βοήθεια και θα κάνουμε ότι μπορούμε για να τους την δώσουμε. Συγχαρητήρια στον Κόροιβο, αλλά σήμερα το χάσαμε εμείς. Δεν μπορούσαμε να διαχειριστούμε τη νευρικότητα». Για το πως πρέπει ο Άρης να διαχειριστεί την νευρικότητα: «Την σημερινή ήττα θα τη θυμόμαστε για να είμαστε πιο έτοιμοι. Οι άνθρωποι που δουλεύουν στον αθλητισμό πρέπει να ζουν με αυτή την πίεση. Άλλες φορές το μαθαίνουν αυτό με τον καλό τρόπο, άλλες φορές με τον άσχημο. Εμείς πρέπει να το μάθουμε με τον άσχημο τρόπο».