Κρόνος: Κέρδισε σε χιτσκοκικό φινάλε τον Αχαιό-Δηλώσεις προπονητών

0
1880
Ο Κρόνος πήρε σημαντική νίκη με τον Αχαιό ’47 80-75, για την 22η αγωνιστική, διατηρώντας την τρίτη θέση στην βαθμολογία, με τον Αχαιό να φτάνει κοντά σε επική ανατροπή, αλλά να μένει με το παράπονο της κομβικής φάσης στα τελευταία δεύτερα, με τους διαιτητές να σφυρίζουν διπλή ντρίπλα στον Δελάρτα, αλλά ο προπονητής της ομάδας να ισχυρίζεται ότι ήταν καλάθι και φάουλ (!). Το παιχνίδι κρεμόταν σε μια κλωστή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης παίρνοντας διψήφια διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα που προέκυψαν για τον Διονύση Παστό με τον τραυματισμό του Τερζή και την αποβολή με πέντε φάουλ του ΚορτέσηΦραγκούλη, κατάφερε να ισορροπήσει, αλλά να μην πάρει το ροζ φύλλο. Κορυφαίος των νικητών ο Τζιούβελης με τον Φραγκούλη να τον ακολουθεί, με τον Σταθόπουλο και Τόλια να δίνουν το κάτι παραπάνω στο φινάλε του παιχνιδιού στον προπονητή τους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ΔελάρταςΒαλκανάς και Διαμαντόπουλος.
Δεκάλεπτα: 19-18, 14-18, 25-10, 22-29
Κρόνος(Παστός) : Μπαλτιμάς 1, Σταθόπουλος 5 (1), Τόλιας 6, Κορτέσης 8, Ηλιόπουλος 6 (1), Μπούμπαλης 6 (2), Τζιούβελης 28 (4), Ζαννίδης 8 (2), Τερζής 2, Φραγκούλης 10 (1)
Αχαιός ’47(Κουτρούλης) : Σκούτας 3 (1), Σιράγας 4, Αγουρίδης 6 (2), Σταυριανός, Κυρσανίδης, Δελάρτας 22 (2), Βαλκανάς 20 (4), Ζάγγος, Διαμαντόπουλος 15, Βλαχόπουλος 5, Παναγής
Διονύσης Παστός:
”Σπουδαία νίκη και μεγάλη εμφάνιση από την ομάδα μας, που παρόλο που χάσαμε τον Τερζή στο 12 λεπτό με τράβηγμα και τους δύο ψηλούς (Φραγκούλη-Κορτέση) να αποβάλλονται με 5 φάουλ νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέραμε και κρατήσαμε τη νίκη, καθώς ο Αχαιός 13″ πριν το τέλος ισοφάρισε με καλάθι του Βαλκανά, ο Τόλιας πέτυχε καλάθι μετά από ασίστ του Σταθόπουλου στην επαναφορά της μπάλας μπροστά από το κέντρο του γηπέδου και στον χρόνο που απέμεινε σφυρίχτηκαν βήματα για την ομάδα του Αχαιού και ο Τζιούβελης ήταν εύστοχος στης βολές!”
Διονύσης Κουτρούλης :
”Συγχαρητήρια στον Κρόνο για τη νίκη παρ’ όλες τις απουσίες του και στην ομάδα μου για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Εμείς ήμασταν πολύ κακοί στο 3ο δεκάλεπτο και στεναχωριόμαστε που το παιχνίδι χάθηκε σε μια φάση που εμείς είδαμε καλάθι και φάουλ ενώ οι διαιτητές έδωσαν διπλή ντρίπλα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια”

( ! ) Warning: A non-numeric value encountered in /www/wwwroot/westbasket.gr/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997