Με το μάτι του Βλάντο: Απόλλων & Προμηθέας την 21η αγωνιστική

0
1692

Γεια σας, για την 21ή αγωνιστική της Basket League είχαμε μια νίκη και μια ήττα για τις πατρινές ομάδες. Ο Απόλλωνας έχασε στην Περιβόλα από τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Προμηθέας πήρε σπουδαία νίκη στα Τρίκαλα.

Όσα έγιναν στο α’ δεκάλεπτο στον αγώνα των Τρικάλων BC Aries με τον Προμηθέα Πατρών αρκούσαν για να καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη της αναμέτρησης, για να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο από τη διακεκαυμένη ζώνη, με αποτέλεσμα να κοιτούν πλέον περισσότερο τα playoffs παρά τη μάχη της παραμονής(!).Το +16 (10-26) της α’ περιόδου τούς έβαλε από νωρίς σε θέση οδηγού, με τον Μουχάμαντ Φαγιέ και τον Νίκο Γκίκα να αποδεικνύονται πολύτιμοι στην εξέλιξη του αγώνα και δη στην τελευταία περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν κι έμοιαζαν έτοιμοι για την ολική ανατροπή. Οι παίκτες του Προμηθέα Πατρών είχαν 11/13 δίποντα στο α’ δεκάλεπτο, με τα ποσοστά τους να πέφτουν σημαντικά από εκεί και πέρα. Είναι χαρακτηριστικό πως στις επόμενες τρεις περιόδους είχαν μόλις 8/20 δίποντα, για να τελειώσουν το παιχνίδι με 19/33, ήτοι 57% ποσοστό ευστοχίας.
Από την στιγμή που ο Μάικλ Στόκτον μείωσε στους έξι (24-30 στο 13’56”) μέχρι το τέλος του α’ μέρους, οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις ένα πόντο (βολή του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ), την ώρα που οι παίκτες του Παναθηναϊκού “πατούσαν το γκάζι”, για να φτάσουν στο +21 (25-46) της ανάπαυλας. Στο γ’ δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, αφενός γιατί ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση να πιέσει περισσότερο, αφετέρου γιατί ο Απόλλων Πατρών δεν είχε τον τρόπο να σκοράρει με συνέπεια. Μέσα σε όλα, οι διαιτητές σφύριζαν σχεδόν κάθε επαφή στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα οι παίκτες των ομάδων να σουτάρουν βολές περισσότερο απ’ ό,τι έκαναν κάτι άλλο. Οι 12/15 βολές του Απόλλωνα Παρών και οι 8/11 βολές του Παναθηναϊκού στην περίοδο, είναι ενδεικτικό νούμερο.

( ! ) Warning: A non-numeric value encountered in /www/wwwroot/westbasket.gr/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997