Με το μάτι του Βλάντο: Απόλλων & Προμηθέας την 23η αγωνιστική

0
1624

Γεια σας, για την 23ή αγωνιστική της Basket League είχαμε μια νίκη και μια ήττα για τις πατρινές ομάδες. Ο Απόλλωνας κέρδισε στην Περιβόλα τον Κολοσσό Ρόδου, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα, ενώ ο Προμηθέας ηττήθηκε στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ παλεύοντας μέχρι το τελευταίο σουτ.

Τα 15 τρίποντα που πέτυχαν οι Πατρινοί σε 30 προσπάθειες, είναι ένας αριθμός αν μη τι άλλο εντυπωσιακός που “μυρίζει” αμερικανικό μπάσκετ και επιδόσεις από αγώνες του ΝΒΑ. Ο Μπαρτ έβαλε έξι τρίποντα, ο Καλινόσκι 4/6, ο Χίκι 3/7, ενώ εντυπωσιακό double-double έγραψε ο νεαρός Κουζέλογλου (11 πόντοι-14 ριμπάουντ σε 32 λεπτά συμμετοχής). Δείτε τώρα μερικούς αριθμούς του Κολοσσού: 7/19 βολές, 6/18 τρίποντα, μόλις επτά πόντοι από τους έξι παγκίτες που αγωνίστηκαν, με τον Παπαδάκη να δίνει τους 4.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο ένστικτο της επιβίωσης που “μίλησε” στους παίκτες του Απόλλωνα. Αυτό ήταν το τελευταίο τους χαρτί για να συνεχίζουν να ελπίζουν στην παραμονή της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία. Το τράβηξαν και έμειναν όρθιοι. Ο Κολοσσός, από την άλλη, ήταν σε κακό απόγευμα επιθετικά, προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να γυρίσει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο και κοιτάζει ήδη τον επόμενο αγώνα, με το Λαύριο.

Τα 12/33 τρίποντα του Προμηθέα, με τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο να μετρούν 8/17 (47%). Αξιοσημείωτο και το 29-13 επί μέρους σκορ που μέτρησε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στην νίκη με μία μεγάλη ανατροπή.
Το παιχνίδι κρίθηκε στην 4η περίοδο. Ο εξαιρετικός Προμηθέας προηγήθηκε με +13 (49-62) στο 30′, ελέγχοντας τον ρυθμό στην αναμέτρηση, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία μεγάλη ανατροπή. Με ένα επί μέρους σκορ 29-13, κατάφερε να νικήσει την ομάδα της Πάτρας με 78-75, με τον ΜακΦάντεν να ευστοχεί στις βολές στο τέλος και τον Γκίκα να αστοχεί σε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση.

( ! ) Warning: A non-numeric value encountered in /www/wwwroot/westbasket.gr/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997