Με το μάτι του Βλάντο: Απόλλων & Προμηθέας την 25η-26η αγωνιστική

0
2058

Γεια σας, για την 25ή αγωνιστική της Basket League είχαμε δύο ήττες για τις πατρινές ομάδες. Ο Προμηθέας άντεξε ένα ημίχρονο με τον Ολυμπιακό στο Τόφαλος , ενώ ο Απόλλωνας έχασε στην Κύμη από την ομώνυμη ομάδα.

Η Κύμη Seajets πήρε τον “τελικό” με τον Απόλλωνα Πατρών Carna (76-70) και εξασφάλισε την παραμονή της στη Stoiximan.gr Basket League της νέας περιόδου. Έχει δεύτερη ευκαιρία η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, τη Μεγάλη Πέμπτη.
Στη Stoiximan.gr Basket League θα αγωνίζεται (και) την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο η Κύμη Seajets, αφού νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών Carna στον “τελικό παραμονής” (76-70) που διεξήχθη στη Χαλκίδα. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου άντεξε στην αντεπίθεση διαρκείας των “μελανόλευκων” στα τελευταία λεπτά του αγώνα, για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα που τη διατηρεί στη μεγάλη κατηγορία για μία ακόμη χρονιά.
Από την άλλη, ο Απόλλων Πατρών Carna έχει δεύτερη ευκαιρία τη Μεγάλη Πέμπτη απέναντι στο Λαύριο. Για να μην αποχαιρετήσει τα μεγάλα σαλόνια θέλει πάση θυσία τη νίκη απέναντι στο σύνολο του Χρήστου Σερέλη και ταυτόχρονα ένα μικρό δωράκι από τον -συμπολίτη- Προμηθέα Πατρών, ο οποίος πρέπει να κερδίσει τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα.

Αλέξανδρος Σιγκούνας πήρε ένα πολύ κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στο 38’58” για να σκοράρει με ανάποδο λέι απ (επαναφέροντας τη διαφορά το +5 για την ομάδα του), ενώ ακολούθως οι Τσαβντάρ Κοστόφ (2/2) και Δημήτρης Σταμάτης (4/4) ήταν αλάνθαστοι από την γραμμή των βολών, διατηρώντας την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ
Ο Απόλλων Πατρών επέμεινε στο περιφερειακό σουτ στη διάρκεια του αγώνα, ειδικά στην τελευταία περίοδο, όμως δεν δικαιώθηκε. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου είχαν μόλις 7/28 τρίποντα (25%), με τους Άντονι Χίκεϊ (3/8) και Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (2/8) να παίρνουν τα περισσότερα σουτ, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.
O Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό. Στο δεύτερο ημίχρονο πήρε εύκολα το προβάδισμα και έφτασε σε μια άνετη νίκη για να πάρει το πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Ο Προμηθέας έχει την ευκαιρία στην Αμαλιάδα να διεκδικήσει την είσοδο του στα πλέι οφ, στην παρθενική του συμμετοχή στην Basket League.

Γεια σας, για την 26ή αγωνιστική της Basket League είχαμε μια νίκη και μια ήττα για τις πατρινές ομάδες. Ο Προμηθέας έχασε στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο μένοντας εκτός πλέι οφ, ενώ ο Απόλλωνας κέρδισε χωρίς αντίκρυσμα το Λαύριο, μιας και αποχαιρέτισε την Basket League.

Οι παίκτες του Απόλλωνα ήξεραν τι χρειάζονταν για να σωθούν έστω και στο φινάλε της Stoiximan.gr Basket League. Χρειάζονταν νίκη επί του Λαυρίου, την πήραν (72-61), όμως ήθελαν και νίκη του Προμηθέα στην Αμαλιάδα ώστε ο Κόροιβος να είναι η ομάδα που θα αποχαιρετήσει τη μεγάλη κατηγορία. Το δεύτερο αποτέλεσμα δεν ήρθε και κάπως έτσι οι “μελανόλευκοι” της Αχαϊας θα αγωνίζονται την επόμενη σεζόν στην Α2 με στόχο την περίοδο 2018-2019 να έχουν επιστρέψει στα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ.

Σίγουρα το stat-line του Μπαρτ, αλλά και το double-double του νεαρού Κουζέλογου που σε 30 λεπτά έγραψε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στο τέλος του αγώνα με το Λαύριο, βέβαια, όλοι αυτοί οι αριθμοί είχαν πέσει στο καλάθι των αχρήστων από τη στιγμή που ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να μείνει στη Stoiximan.gr Basket League.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Ξεκάθαρα στο ένστικτο της αυτοσυντήρησης, στο ένστικτο της επιβίωσης που είχαν οι παίκτες του Απόλλωνα, οι οποίοι δεν είχαν περιθώριο για “γκέλα”. Έκαναν αυτό που έπρεπε, στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, αλλά δεν ήταν στο δικό τους χέρι να μείνουν στη μεγάλη κατηγορία. Και δεν έμειναν χάρη στη νίκη του Κόροιβου επί του Προμηθέα

Ο Κόροιβος πήρε αυτό που πραγματικά άξιζε. Εμεινε στην Stoiximan.gr Basket League χάρη στη νίκη του με 66-62 επί του Προμηθέα. Ηταν ένα θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, με τον Μάρκελ Σταρκς να βάζει την υπογραφή του πετυχαίνοντας τα δύο τελευταία καλάθια. Οι Πατρινοί τα έδωσαν όλα, όμως ο Κόροιβος το ήθελε περισσότερο και πήρε τη νίκη που τον κράτησε στην κατηγορία, αφού αν έχανε επέστρεφε στην Α2.

Ο Αλέξης Σπυριδωνίδης έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Κόροιβου και έδωσε υπερπολύτιμη βοήθεια στα 8:41 που αγωνίστηκε. Είχε 13 πόντους με 2/4 βολές, 1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα.
Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 62-62 στα 35” και αμέσως μετά ο Ντίνο Καλαμπάκος οργάνωσε την επίθεση του Κόροιβου. Φάση βγαλμένη από το… βιβλίο του, έφερε τον Σταρκς μόνο απέναντι στο καλάθι και ο Αμερικανός έγραψε το 64-62 στα 32”… Εκεί κρίθηκε το ματς, αφού στη συνέχεια αστόχησε ο Τόντιτς και ο Σταρκς πέτυχε το 66-62.

( ! ) Warning: A non-numeric value encountered in /www/wwwroot/westbasket.gr/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997