Με το μάτι του Βλάντο: Απόλλων & Προμηθέας την 9η αγωνιστική

0
1641
Γεια σας, την ένατη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος basket league, είχαμε μια νίκη και μια ήττα στην παράταση. Ο Απόλλωνας κέρδισε 74-65 την Δόξα Λευκάδας παίζοντας εξαιρετική άμυνα και ανάσανε βαθμολογικά. Ο Προμηθέας ξεκίνησε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το Ρέθμνο αντέδρασε, ισορρόπησε και πήρε την νίκη στην παράταση 104-97(κ.δ. 89-89).
Όσο η αμυντική του συμπεριφορά ήταν η δέουσα, ο Απόλλων δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη Δόξα Λευκάδας. Κι από τη στιγμή που το πρόβλημα στα μετόπισθεν κράτησε μόλις ένα δεκάλεπτο (το δεύτερο), η ομάδα του Κώστα Μέξα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη απέναντι στους νεοφώτιστους (74-65) για την νίκη.
 Ρέθυμνο με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση πήρε τη μεγάλη νίκη επί του σπουδαίου Προμηθέα Πάτρας με 104-97. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, εν τέλει έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση με τον κορυφαίο παίκτη τους, τον Κίκι Κλαρκ, αλλά εκεί το Ρέθυμνο είχε περισσότερες λύσεις κι έτσι πέτυχε την νίκη. Στοίχισε αναμφισβήτητα ο τραυματισμός του Φαγιέ στο 36′ και το 5ο φάουλ του Σαρικόπουλου στην παράταση, μιας και δεν είχε αντικατασταθεί ο Καβέλ Τζόνσον.

( ! ) Warning: A non-numeric value encountered in /www/wwwroot/westbasket.gr/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997