Προμηθέας: Ήττα στις λεπτομέρειες με Ολυμπιακό 78-75- Νίκες για ΠΑΟΚ-Δούκα

0
1966

Την ήττα με 75-78 από τον Ολυμπιακό μετά από συγκλονιστική μάχη, παρά το εκπληκτικό της 2ο ημίχρονο, γνώρισε η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα στον αγώνα για τη 2η ημέρα του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

efpan171102

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 5-0 στο πρώτο ενάμισι λεπτό του αγώνα, γεγονός που του έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με τον Προμηθέα να προσπερνά με 11-12, 5’ 18” πριν την ολοκλήρωσή της. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ για δύο λεπτά, με τους Ερυθρόλευκους να περνούν μπροστά με πέντε πόντους (21-16), 2’ 46” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 27-20. Καταστροφικό ήταν το 2ο δεκάλεπτο για την ομάδα του Προμηθέα, καθώς ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 35-24, πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στην συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, το οποίο έφτασε στους είκοσι πόντους (53-33), 1’ 52” πριν το ημίχρονο, με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 57-37, υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

efpan172124

Εκπληκτική ήταν η αντίδραση των παικτών του Ανδρέα Κεσαπίδη στην επανάληψη, καθώς σημείωσαν δεκαοκτώ αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 57-55, 4΄14 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε στην συνέχεια σε 59-59, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 66-59.

efpan172122

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αμφίρροπο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα και τον Προμηθέα να παραμένει κοντά στο σκορ. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά με την ομάδα της Πάτρας να μειώνει σε 76-73, 2΄08΄΄ πριν το τέλος (αστοχώντας, μάλιστα, σε 2 τρίποντα) και 76-74 στα 38΄8΄΄ (με 1/3 βολές). Ο Τσουμάνης με μια βολή έκανε το 77-74 και ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι, χωρίς, όμως, να καταφέρει να πάρει το ριμπάουντ από την άστοχη βολή 2΄΄ πριν το τέλος. Το τελικό 78-75 διαμόρφωσε ο Αρσενόπουλος με μία βολή, με τους παίκτες του Προμηθέα να αστοχούν σε τρίποντο πίσω από το κέντρο στην εκπνοή.

efpan172121

Αναλυτικά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ – ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 78 – 75.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 57-37 (ημιχ.), 66-59, 78-75.

efpan172123

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 9 (1), Μπαλλής 2, Μερισιώτης, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 5 (1), Τζαϊδάς 2, Φιλά 12, Αρσενόπουλος 33 (4), Γερόνικος 8, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 7.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς 6 (1), Κουμουνδούρος 3 (1), Κυριλής 21, Μαντζούκας, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 25 (1), Μπαρδάκας, Βύρλας 12, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 8 (2), Γραμματικός.

efpan172125

efpan172101

Αύριο ο Προμηθέας αντιμετωπίζει (σ’ έναν αγώνα που δεν αποκλείεται να κρίνει το μετάλλιο) στις 3 το μεσημέρι τον ΠΑΟΚ που επικράτησε εύκολα του Εργοτέλη με 63-36.

efpan171101

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, διευρύνοντας σταθερά τη διαφορά ως το 30΄ (53-26). Ισορροπημένη ήταν η τέταρτη περίοδος, με τον ΠΑΟΚ να φθάνει στην πρώτη του νίκη με 63-36. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Ζαφειρούδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ο Εργοτέλης ήρθε εδώ με πολλά προβλήματα και δεν μπόρεσε να μας ακολουθήσει. Ήμασταν για μια ακόμη φορά πολύ καλοί στην άμυνα, αλλά στην επίθεση θέλουμε ακόμη πολλά να βελτιώσουμε. Στο αυριανό παιχνίδι θα δείξουμε αν μπορούμε να πετύχουμε τους στόχους μας στη διοργάνωση».

efpan172111

Αναλυτικά: ΠΑΟΚ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΓΣ  63 – 36.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 31-18 (ημιχ.), 53-26, 63-36.

efpan172112

ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης, Γιανναράς 10 (2), Παλιαχάνης 2, Λαζαρίδης 11, Βλαγκόγιας 2, Μπακάλης 2, Μπέσσας 2, Καραγιώργος 7, Καμπουρίδης 16, Ιατρίδης 6, Ζαμπάκης 3 (1), Κουρόγλου 2.

Εργοτέλης ΓΣ (Τζάνης): Γαλανάκης 11 (1), Ξενάκης, Καραταράκης 2, Λαγουδάκης, Τερζάκης 7, Βασιλείου 2, Χασάπης 4, Μανιάδης 4, Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης , Μέτα 2, Αναστασάκης.

efpan171104

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε τη 2η ημέρα ο Δούκας επιβλήθηκε άνετα του οικοδεσπότη Πιερικού/Αρχέλαου με 93-58 και παίζει αύριο πρόωρο «Τελικό» με τον Ολυμπιακό.

Ο προπονητής του Δούκα, Κώστας Παπαδόπουλος, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Δείξαμε χαρακτήρα σήμερα και βγάλαμε κάποια πράγματα από αυτά που έπρεπε να κάνουμε. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι παίκτες, καθώς ήμαστε σίγουρα καλύτεροι από τον Πιερικό Αρχέλαο. Παρόλα αυτά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλό μας που πάλεψε τον αγώνα μέχρι το τέλος. Συνεχίζουμε βλέποντας τα παιχνίδια ένα ένα».