Προμηθέας: Ψυχωμένο διπλό στην Χαλκίδα επί της Κύμης

0
1980

Σπουδαία νίκη μέσα στην Χαλκίδα με  επί της Κύμης 68-73 πέτυχε ο λαβωμένος Προμηθέας, που έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι για 35 λεπτά κι άντεξε στην αντεπίθεση της Κύμης και την κούραση από την υπερπροσπάθεια. Έτσι η πατρινή ομάδα έφτασε στην 5η εκτός έδρας (και 11η συνολικά) νίκη, που τη διατηρεί στην 5η θέση της βαθμολογίας της Stoiximan.gr Basket League, ένα βαθμό πίσω από Λαύριο και ΑΕΚ.

pro1718bl1821

Η Κύμη άρχισε πιο δυνατά το παιχνίδι προηγούμενη με 7-2 στο 1΄30΄΄ και 12-10 στο 4΄30΄΄, αλλά η απάντηση του Προμηθέα ήταν άμεση και ενδεικτική της μεγάλης θέλησης των Πατρινών για νίκη, καθώς δεν δέχθηκαν καλάθι ως το τέλος του δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 25-12, μετά από ένα εντυπωσιακό σερί 15-0. Η Κύμη προσπάθησε ν’ αντιδράσει στο 2ο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 21-27 στο 13΄ με 9 σερί πόντους του Γλυνιαδάκη, αλλά ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και με όπλο την καλή του άμυνα και την ομαδικότητα και την συγκέντρωση στην επίθεση (12-6 οι ασίστ και 5-8 τα λάθη) κατάφερε να διατηρεί διψήφιες διαφορές και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 13 (29-42).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην επανάληψη, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά ν’ ανεβάζει τη διαφορά στους 20 (25-55 στο 25΄) και να ελέγχει το παιχνίδι, βρίσκοντας απαντήσεις στις προσπάθειες της Κύμης να ξαναμπεί στο παιχνίδι ως τα τελευταία λεπτά (40-55 στο 27΄, 45-62 στο 30΄, 52-66 στο 33΄ και 57-70 στο 36΄). Εκεί η Κύμη, εκμεταλλευόμενη και την κούραση του ελλιπή Προμηθέα, επιχείρησε την τελική αντεπίθεσή της καταφέρνοντας να μειώσει στους 6 (64-70 στο 38΄) και στους 5 (68-73 στο 39΄), αλλά ο Προμηθέας, παρά τις 5 χαμένες βολές στο τελευταίο δίλεπτο, άντεξε, φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη με το τελικό 73-68.

Αναλυτικά: Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 68 – 73.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 29-42 (ημιχ.), 45-63, 68-73.

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4, Okereafor 2, Τσαγκαράκης, McGhee 5, Kyser 10, McFadden 20 (4), Μπάρλος 4, Smith 10 (2), Jones 2, Γλυνιαδάκης 11.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Lypovyy 5 (4ασ. 14ρ.), Τουτζιαράκης 8, Γκίκας 8 (10ασ., 6ρ.), Γερομιχαλός 6, Δημάκος, Σαλούστρος 16 (2), Hall 11 (3τρ., 5ασ.), Ellis 19.