Προμηθεάς: Σημαντικό διπλό στην Λάρισα 81-89-Συνέντευξη τύπου-pics

0
943

Ο Προμηθέας Πάτρας πέρασε με νίκη από τη Λάρισα επικρατώντας με 81-89 του γηπεδούχου Γυμναστικού και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στη STOIXIMAN.GR Basket League, παραμένοντας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Οι Πατρινοί πήραν την νίκη κυριαρχώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο σκόραραν 28 πόντους, καθώς εμφανίστηκαν πιο εύστοχοι και με περισσότερη ενέργεια και σωστές αποφάσεις από τους γηπεδούχους, ενώ τα πρώτα 30 λεπτά οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, δίνοντας μεγάλες μάχες.

Ο Προμηθέας, που αύριο το πρωί κόβει την πίτα του στις 11 το πρωί, στην κεντρική σάλα του «Δημ.Τόφαλος».υποδέχεται την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου τον Πανιώνιο (18:00), αλλά προηγούμενα, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 10-11/2 το ενδιαφέρον στρέφεται στην Πάτρα και το «Δημ.Τόφαλος» που θα φιλοξενήσει την γιορτή του Ελληνικού Μπάσκετ: το «ΕΚΟ All Star Game 2018», με τους Νίκο Γκίκα, Λάνγκστον Χολ, Μίλαν Μιλόσεβιτς και Μάκη Γιατρά να δίνουν τον παρόν.

pro1718bl1515

Το 1ο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, με γρήγορο ρυθμό και τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Ο Γυμναστικός και ο Προμηθέας σούταραν καλά απ’ έξω (6/14 τρ. και οι 2), με τους Πατρινούς να είναι πολύ εύστοχοι στα δίποντα (69% με 11/16), αλλά άστοχοι στις βολές (5/9). Μάλιστα, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 39-45 43΄΄ πριν την λήξη του ημιχρόνου, αλλά η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο του Φένερ στην εκπνοή.

pro1718bl1514

Ο Γυμναστικός Λάρισας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και προηγήθηκε με 57-49 στο 25΄, αλλά η ομάδα του Μάκη Γιατρά μείωσε στον πόντο στο 29΄ (62-61) και μπήκε στην τελευταία περίοδο υπολειπόμενη για 3 πόντους (64-61). Το 4ο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στον Προμηθέα, που μ’ ένα σερί 9-1 προηγήθηκε με 70-65 στο 32΄ κι έλεγξε το παιχνίδι στη συνέχεια, παρότι η ομάδα της Λάρισας μείωσε στον πόντο (71-72) στο 34΄. Μάλιστα, οι Πατρινοί προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά (83-73) στο 36΄30΄΄ μετά από 2 συνεχόμενα τρίποντα του Χρήστου Σαλούστρου, για να φτάσουν στο 9ο φετινό ροζ φύλλο και την 4η εκτός έδρας νίκη τους, που τους διατηρεί στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League.

pro1718bl1511

Αξίζει ν’ αναφέρουμε το εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας για τον Προμηθέα στα δίποντα, που σούταρε με 68% (22/32), ενώ και στα τρίποντα η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν εύστοχη, σουτάροντας με 40% (10/25). Αξιοσημείωτο, επίσης, είναι πως η πατρινή ομάδα πέτυχε την 5η νίκη της απέναντι σε ομάδα της Θεσσαλίας, παραμένοντας αήττητη στην Α1, αφού έχει νικήσει 3 φορές τα Τρίκαλα και 2 φορές το ΓΣ Λάρισας Φάρο. Τέλος, ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στην εντυπωσιακή πολυφωνία της πατρινής ομάδας, καθώς 6 παίκτες τελείωσαν για 2η συνεχόμενη φορά το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Νίκος Γκίκας πέτυχε to 4o double-double του (11 πόντοι, 10 ασίστ) και προηγείται στην σχετική κατηγορία, αλλά και στις ασίστ (103 έναντι 95 του Νικ Καλάθη).

pro1718bl1518

Αναλυτικά: Γ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 81 – 89.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-45 (ημιχ.), 64-61, 81-89.

pro1718bl1516

Γ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπέιντερ 8 (2), Παπαμακάριος, Μαραγκός 6 (8ρ.), Μουράτος 7 (5ασ.), Διαμαντάκος, Σάφτενααρ 17 (3), Βαβάτσικος 8 (2), Φένερ 10 (2), Παπαντωνίου 21 (3τρ., 6 ασ.), Κίλι 2, Μπάλογκαν 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 2, Τουτζιαράκης 12 (6ρ.), Σκούφης, Γκίκας 11 (2τρ., 10ασ.), Φαγιέ 16 (3), Δημάκος 3 (1), Σαλούστρος 18 (3τρ., 6ρ.), Χολ 11 (1), Μέρι, Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12 (7ρ.).

pro1718bl1519

Οι τοποθετήσεις των 2 προπονητών μετά την λήξη του αγώνα έχουν ως εξής:

pro1718bl1517

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Γνωρίζαμε ότι έπρεπε να μείνουμε συγκεντρωμένοι και στα σαράντα λεπτά της συνάντησης, γιατί ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος θα αντιδρούσε, όπως και έγινε. Δυσκολευτήκαμε στο πρώτο ημίχρονο. Κάναμε, όμως, εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα τελευταίο δεκάλεπτο. Τα ποσοστά μας ήταν υψηλά και έτσι πήραμε τη νίκη.

Η βαθμολογική θέση μας δεν σημαίνει τίποτα. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια με την ίδια ένταση. Να δουλέψουμε σκληρά και να αφοσιωθούμε στον αγώνα, που ακολουθεί το «ΕΚΟ All Star Game 2018», με αντίπαλο τον Πανιώνιο στην Πάτρα».

pro1718bl1520

Σκουρτόπουλος : Δεν αντέξαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεχτήκαμε 28 πόντους και αυτό οφείλεται τόσο στο ταλέντο όσο και στην ποιότητα των παιδιών του Προμηθέα. Εμείς όσες φορές προσπαθήσαμε να ξεκουράσουμε κάποιους από τους βασικούς μας παίκτες, δεχτήκαμε πόντους 5-0 , 7-0 που είναι δύσκολο να γυρίσεις. Κάναμε πολλά τρίποντα, λίγα περισσότερα από όσα θα έπρεπε και ήταν ένα στοιχείο που το είχαμε δουλέψει για το σημερινό παιχνίδι, αλλά δυστυχώς παρόλο που ήμασταν στην έδρα μας δεν είχαμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Χάσαμε αρκετά ανοικτά σουτ .

Συνεχίζουμε έχοντας το παιχνίδι του Παναθηναϊκού μπροστά μας που για εμάς δεν έχει πολύ ενδιαφέρον , θα προσπαθήσουμε να δουλέψουμε και να αφομοιώσουμε τα καινούρια παιδιά στην ομάδα και να αυξήσουμε το ρόστερ και να είμαστε έτοιμοι και υγιείς για τα παιχνίδια μετά τον Παναθηναϊκό που θα είναι καθοριστικά για εμάς.