Προμηθέας: Ξεκίνημα με νίκη στο πανελλήνιο του εφηβικού-Νίκησαν Ολυμπιακός & Δούκας

0
1930

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα στην πρεμιέρα του 44ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος επικρατώντας του γηπεδούχου Πιερικού/Αρχέλαου με 76-61. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη δεν έδωσε δικαιώματα στον οικοδεσπότη Πιερικό να αμφισβητήσει την ανωτερότητά της, καθώς πήρε «κεφάλι» στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και διατήρησε ως το τέλος ένα καθαρό προβάδισμα.

efpan171143

Η διαφορά έφθασε το νταμπλ-σκορ (20-10) στο έβδομο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 30-18. Οι γηπεδούχοι με την συμπαράσταση του κόσμου τους, κατάφεραν να μειώσουν σε 35-30 στο 19ο λεπτό, καθώς βελτιώθηκαν σημαντικά στην άμυνα.   Η ομάδα της Πάτρας έδειξε από την αρχή της τρίτης περιόδου τη διάθεσή της να «καθαρίσει» το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 51-34 στα πρώτα πέντε λεπτά της. Ο Πιερικός όμως δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει σε 55-48 στο 29’ και σε 58-52 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου. Ένα 7-0 για την πατρινή ομάδα έφερε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο νούμερο με το τελικό σκορ να κλείνει στο 76-61.

efpan171144

Ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, Ανδρέας Κεσαπίδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Θέλαμε να ξεκινήσουμε με το δεξί το τουρνουά, ξέροντας ότι θα έχουμε δύσκολο έργο καθώς αντιμετωπίζαμε την διοργανώτρια ομάδα με τον κόσμο στο πλευρό της. Ελέγχαμε τον αγώνα από την αρχή, όμως κάποια λάθη έφεραν τον Πιερικό κοντά στο σκορ. Τελικά πετύχαμε τον στόχο μας και προετοιμαζόμαστε πλέον για το επόμενο παιχνίδι».

efpan171132

Αναλυτικά: ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΠΙΕΡ./ΑΡΧΕΛ. ΣΦ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 76 – 61.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 40-32 (ημιχ.), 58-51, 76-61.

efpan171145

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος 1, Τσιακμάς 7 (1), Κουμουνδούρος 2, Κυριλής 18 (2), Μαντζούκας, Δατσιάδης 2, Σανδραμάνης 23 (4), Μπαρδάκας, Βυρλάς 17, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 6, Γραμματικός.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 2, Ταβαντζής, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 12 (2), Παρμακτσίδης 9, Τζιοβάρας 2, Χατζηλάμπρου 7 (1), Τσιλιγγαρίδης 5 (1), Τσιρογιάννης 22, Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης 2.

efpan171142

Αύριο ο Προμηθέας αντιμετωπίζει στις 6 το απόγευμα τον Ολυμπιακό, που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 55-45, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες και νευρικές στο ξεκίνημα, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο 2ο δεκάλεπτο ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά, που ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 30΄ (49-28). Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει μ’ ένα σερί 17-3 σε 52-45, σαράντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με την κόρνα να βρίσκει τον Ολυμπιακό τελικό νίκη με 55-45.

efpan171111

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Χρυσανθόπουλος, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα τα εξής:
«Ο ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα άστοχος στην αρχή με αποτέλεσμα να ξεφύγουμε στο σκορ. Στο τέλος όμως δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε με αποτέλεσμα να μειωθεί η τελική διαφορά. Πετύχαμε την πρώτη μας νίκη αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Συνεχίζουμε κοιτώντας ένα ένα τα παιχνίδια».

efpan171112

Αναλυτικά: ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  45 – 55.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 15-27 (ημιχ.), 28-49, 45-55.

efpan171101

ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης, Γιανναράς 9 (1), Παλιαχάνης 1, Λαζαρίδης 2, Βλαγκόγιας 5, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 4, Καμπουρίδης 16, Ιατρίδης 5 (1), Ζαμπάκης 2, Κουρόγλου 1.

Ολυμπιακός (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 3 (1), Μπαλλής 3, Μερισιώτης 4, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 2, Τζαϊδάς 6, Φιλά 4, Αρσενόπουλος 25 (4), Γερόνικος 2, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.

efpan171102

efpan171103

Στον άλλο αγώνα ο Δούκας έκανε επίδειξη δύναμης επικρατώντας του Εργοτέλη με 99-57.

Ο προπονητής του Δούκα, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Δυστυχώς η ομάδα του Εργοτέλη δεν ήρθε πλήρης στους αγώνες, καθώς οι τέσσερις μεγαλύτεροι σε ηλικία παίκτες του έμειναν στην Κρήτη για να διαβάσουν. Έτσι αναμενόμενα δεν παρουσιάστηκαν τόσο ανταγωνιστικοί. Παρόλα αυτά τα παιδιά που έπαιξαν προσπάθησαν, αλλά οι δικοί μας παίκτες βελτιώθηκαν μετά τη δεύτερη περίοδο και πέτυχαν μια άνετη νίκη. Πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα».