Κεφαλλονιά: Προσγείωσε την Ε.Α.Π με 63-54 με Mvp Μπαχό-Δηλώσεις προπονητών

0
2437

Η Κεφαλλονιά πήρε μια σπουδαία νίκη επί της Ε.Α. Πάτρας 63-54, που ερχόταν με φόρα από την νίκη στο ντέρμπι με την Παχαχαϊκή, αλλά δίχως τον Πίκιο λόγω τραυματισμού, που ίσως μείνει εκτός 15-20 ημέρες. Οι ομάδες μέχρι στο ημίχρονο ήταν σχετικά κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα πέντε πόντων στο ημίχρονο 28-23. Οι παίκτες του Ροδόπουλου μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας διψήφια διαφορά στο 25′ 38-26. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων, που έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-19 και μείωσαν στον πόντο 46-45. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και με καθοριστικά τρίποντα του Μπαχού, πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους βοηθά να κοιτάζουν για καλό πλασάρισμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος, για να πετύχουμε τον στόχο μας, νίκη ουσίας και ψυχολογίας. Συγχαρητήρια σε όλους. Ήταν μία νίκη βάλσαμο αυτή που πετύχαμε» ήταν τα λόγια του προπονητή των νικητών Φίλιππου Ροδόπουλου.  Από την άλλη πλευρά ο Σπύρος Δεραός μας είπε: Για το παιχνίδι αν και ήμασταν χωρίς καθόλου συγκέντρωση στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, καταφέραμε και φέραμε το παιχνίδι στα μέτρα μας, αλλά στον έναν πόντο, για 3,5 λεπτά δεν καταφέραμε να βάλουμε καλάθι. Οπότε πήγε στον πιο ψύχραιμο και σε αυτόν που είχε στο τέλος την μεγαλύτερη ενέργεια. Καθοριστικό το τελευταίο τρίποντο του Μπαχού . Η Κεφαλλονιά μας έδειξε αρκετές αδυναμίες μας, όποτε είναι ένα μάθημα για εμάς, δουλεύοντας πάνω σε αυτές. Στόχος είναι η 2η θέση και να είμαστε καλύτεροι και πιο έτοιμοι στον τέλος Απριλίου όπου τελειώνει η κανονική περίοδος.

Δεκάλεπτα: 18-12, 28-23, 45-40 , 63-54

Κεφαλλονιά (Ροδόπουλος) : Χρηστάτος , Βλασσόπουλος ., Μουίκης  7, Θεοδωράτος 9 (1) , Μπαχός 25 (5) , Λιάκος 2, Τραυλός, Μητρόπουλος , Ακτύπης 10 , Καβαλλιεράτος, Βαλιανάτος 6, Καραπέτσας 4.

Ε.Α. Πάτρας (Δεράος): Μαγγιώρος, Ζαβέρδας , Μητσιμπόνας 7, Καπετανίδης , Φωτιάδης 11, Σταυρόπουλος 9 , Ρέλλας 12 (2) , Καλπακής 9 (1) , Σπυράκος 4, Κυριακίδης , Τσουλέας , Λαμπρόπουλος 2.