Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη: Άνετη νίκη 86-72 επί του Αμαρουσίου-Δήλωση Σορώτου

0
963
Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη: Άνετη νίκη 86-72 επί του Αμαρουσίου

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με το Μαρούσι 86-72, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής της Α2. Οι παίκτες του Κώστα Σορώτου πήραν διψήφιο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου κατάφεραν να το διατηρήσουν έως το τέλος.Μετά την λήξη του παιχνιδιού ο Κώστας Σορώτος δήλωσε:

«Είχαμε αντίπαλο μια δυνατή ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά, στο δεύτερο όχι τόσο, όμως στο τέλος μπήκαν κάποια μεγάλα σουτ και μπορέσαμε, έχοντας ήδη το προβάδισμα, να κλειδώνουμε τη νίκη. Έχω πει ξανά ότι η ομάδα μας μπορεί να μην έχει ονόματα σαν αυτά που συνήθισε τα τελευταία χρόνια ο κόσμος του Κόροιβου, όμως καθημερινά σε αυτό το γήπεδο γίνεται τρομερή προσπάθεια. Έχουμε δώσει την υπόσχεση ότι αυτή η ομάδα θα πολεμάει μες στο γήπεδο κι έτσι θα συνεχίσουμε, ελπίζοντας πως οι φίλαθλοί μας θα αγκαλιάσουν την προσπάθεια που γίνεται. Ο Κόροιβος είναι εδώ και συνεχίζει να ονειρεύεται.»

Δεκάλεπτα: 28-16, 51-36, 66-55, 86-72
Κόροιβος Αμαλιάδας (Σορώτος): Χείλαρης 13 (4/5 διπ., 1/3 τριπ.), Καπώνης 9 (3/3 διπ.,1/3 τριπ.),  Λαμπρόπουλος 11 (2/2 τριπ., 7 ριμπ.), Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 5 (1/3 τριπ.), Λεϊμάνις 20 (3/6 διπ.,4/6 τριπ., 4 ασιστ), Θεοδωράκος 14 (3/6 τριπ.), Τσιάκος 12 (3/5 τριπ., 5 ριμπ.).
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς, Στασινός 6 (5 ριμπ.), Ξυδάς 21 (6/10 διπ., 2/7 τριπ., 5 ασίστ), Χατζηδάκης 9, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 7 (2/3 τριπ., 5 ριμπ.), Λυκογιάννης 4, Σουρλής 9 (1/4 τριπ.), Παπαγεωργόπουλος 16 (4/4 διπ., 2/3 τριπ,), Μιχαλούτσος.