Κόροιβος: Βαθμολογική ανάσα στο Πελοποννησιακό ντέρμπι-pics

0
183

Ο Κόροιβος κέρδισε το ντέρμπι της ΕΣΚΑ-Η, την δέκατη ένατη αγωνιστική της Α2, κερδίζοντας 80-73 τον Oscar Απόλλων Πάτρας, που άργησε να “ξυπνήσει” επηρεασμένος από τις σημαντικές απουσίες που έχει παρατεταμένα τον νέο χρόνο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αγγίξουν το “τέλειο” στα πρώτα 26:30 λεπτά, μιας και πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν στο +21, με τους μελανόλευκους να βγάζουν αντίδραση και να τρέχουν ένα σερί 11-0 και μείωσαν στους δέκα με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο δύο φορές μείωσαν στους επτά, αλλά ισάριθμες φορές Χρυσόπουλος και Σαραλίγια απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, δίχως να αφήσουν ελπίδες για κάτι καλύτερο. Οι δύο ομάδες αφήνουν πίσω τους το παιχνίδι και οι μεν γηπεδούχοι προετοιμάζονται για το παιχνίδι στο Ψυχικό, ενώ ο Oscar Απόλλων Πάτρας με τους παίκτες που θα τεθούν στην διάθεση του Δελέγκου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στις 5 μ.μ. στην Περιβόλα την φορμαρισμένη Ελευθερούπολη, που πλέον είναι ισόβαθμοι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κερδίσει άνετα στον πρώτο γύρο.