Oscar Απόλλων: Έχασε στις λεπτομέρειες από Ολυμπιακό & πλέον μοιράζονται την κορυφή

0
348

O Oscar Απόλλων Πάτρας έχασε το ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό Β στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στην αίθουσα πέντε, για το εξ αναβολής τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου της Α2 Εθνικής με 81-78 και πλέον οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην κορυφή με το μεν Ολυμπιακό να ευνοείται στην παρούσα φάση από την ισοβαθμία, όμως οι μελανόλευκοι έχουν την δυνατότητα να κατακτήσουν την πρώτη θέση, αν στο κλειστό Περιβόλας πάρουν άτυπη ρεβάνς, μάλιστα αν πάρουν νίκη με τέσσερις πόντους να μπορούν να κάνουν μια παραπάνω ήττα στον δεύτερο γύρο από τους ερυθρόλευκους, όπου θα γίνουν επτά αγωνιστικές, αρχής γενομένης από την Τετάρτη, που ο Oscar Απόλλων Πάτρας υποδέχεται στις 5 μ.μ. το Παγκράτι στο κλειστό της Περιβόλας, ενώ το υπόλοιπο πρόγραμμα του δεύτερου γύρου αναμένεται να ανακοινωθεί αύριο από την διοργανώτρια αρχή. Καθαρά στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός Β’ είχε πρωταγωνιστή τον Πέτρο Μελισσαράτο που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, για αυτό φαίνεται πως οι διαιτητές του “χαρίστηκαν” στην τρίτη περίοδο να του χρεώσουν καθαρή επαφή που θα ήταν το τέταρτο φάουλ και σίγουρα η διαφορά του με τον Γιώργο Διαμαντάκο μπορεί να είχε διαφορετική κατάληξη. Ακόμα βρήκε συμπαραστάτες στο β’ ημίχρονο τον Νικολαΐδη και τον Τσόχλα.   Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν είχαν καλά ποσοστά σε βολές και τρίποντα, παρόλο αυτά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν στην διεκδίκηση νίκης, ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι πήραν στην τέταρτη περίοδο διαφορά δέκα πόντων κατάφεραν στο 39′ να έχουν μειώσει στο καλάθι, με τον αρχηγό Γιάννη Μολφέτα να είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Ο Αντωνάκης ξεχώρισε με τον ΤσιακμάΠουλιανίτη και Ζούμπο να βοηθούν περισσότερο ώστε να αξιώνει την νίκη στο ντέρμπι κορυφής μέχρι το τελευταίο λεπτό. Αναμφίβολα υπάρχει η αίσθηση ότι θα μπορούσε να κατακτήσει ακόμα και την νίκη αν ήταν λίγο πιο εύστοχος, όμως με τις τρεις εύστοχες βολές του Αγγέλου στο φινάλε η ήττα των τριών πόντων, κάνει ακόμα πιο εφικτή την απευθείας διεκδίκηση της ανόδου στην Basket League. Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, την βαθμολογία και το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου:

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Δεκάλεπτα: 13-12, 33-32, 62-54, 81-78
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης) : Παπαδιονυσίου, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 14 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κολοβέρος 7, Καμπούρης 5 (1), Τσόχλας 14 (2), Σκουλίδας 5 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρηστίδης 7 (7 ριμπάουντ), Τσάμης 2, Μελισσαράτος 27 (10/14 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 λάθη).
Oscar Απόλλων Πάτρας (Βετούλας) : Τσιακμάς 6 (7 ασίστ), Νιφόρας, Αγγέλου 12 (1), Ζούμπος 13 (2), Πουλιανίτης 12 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Διαμαντάκος 10, Μολφέτας 8, Μπαζίνας 2, Αντωνάκης 15 (2/4 τρίποντα, 4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

14. Καβάλα 14 (1-12)

Επόμενη αγωνιστική (1η Β’ Γύρου, Τετάρτη 2/6)

Καρδίτσα-Ολυμπιακός

Oscar Απόλλων Πάτρας-Παγκράτι

Πανερυθραϊκός-Ελευθερούπολη

Μαρούσι-Αμύντας

*Στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος συμμετέχουν οι οκτώ πρώτες ομάδες της κατάταξης μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

*Το πλήρες πρόγραμμα του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος θα ανακοινωθεί τη Δευτέρα (31/5).